Skip to content

KOMARY I KLESZCZE – ZMORA LETNICH DNI.. MAMY NA NIE NATURALNE I SKUTECZNE SPOSOBY !

KOMARY I KLESZCZE – ZMORA LETNICH DNI.. MAMY NA NIE NATURALNE I SKUTECZNE SPOSOBY !

Komary, kleszcze i inne upierdliwe owady potrafią skutecznie zniszczyć wypoczynek nasz, naszych dzieci, a także naszych pupili. 

Dobra wiadomość jest taka, że są skuteczne sposoby na walkę z komarami i kleszczami. Nawet więcej – są to naturalne i skuteczne sposoby

Czego pragną komary? 

Potu 

Komary i muszki uwielbiają zapach potu, a konkretnie kwasu mlekowego. Im bardziej intensywnie się pocisz i im mocniej Twój pot pachnie, tym lepiej dla komara. 

Jest coś, co wpływa na intensywność pocenia się i zapachu potu. DIETA! Ponieważ m.in. poprzez pot z organizmu wydalane są niepotrzebne substancje z pożywienia, decydują one o jego zapachu. Osoby, jedzące przetworzoną żywność, nie stroniące od słodyczy, tłustych potraw, dużych ilości mięsa, wędlin i alkoholu będą miały mocniejszy i bardziej intensywny zapach potu, będą też się więcej pocić. Rozwiązanie? Zdrowa, nieprzetworzona dieta! 

Dwutlenku węgla 

Tego niestety nie przeskoczymy, ponieważ dwutlenek węgla jest przez nas wydychany w procesie oddychania. 

Kwiatowych nut 

Komary i muszki bardzo lubią kwiatowe zapachy. Staraj się nie używać kwiatowych perfum i kosmetyków, kiedy planujesz pobyt na łonie natury. 

Ciemnych kolorów 

Komary przyciąga kolor czarny, ponieważ lokalizują one swoje ofiary już z daleka. Dobrze jest więc unikać ubrań w ciemnych kolorach, jeśli planujesz pobyt na świeżym powietrzu. 

Czego nie znoszą komary? 

Przede wszystkim, komary nie lubią intensywnych ziołowych zapachów: odstraszy je lawenda, kocimiętka, bazylia, mięta, tymianek oraz wrotycz. 

Komary nie lubią również cytrusowych woni, zapachu octu, czy też czosnku i cebuli. 

Skutecznie zadziałają olejki eteryczne, takie jak: z trawy cytrynowej, paczuli, eukaliptusowy, goździkowy i cynamonowy. 

Duża wiązka ziół w drzwiach lub oknie 

W drzwiach balkonowych, drzwiach na taras, czy też w oknie warto powiesić sporą wiązkę ziół, odstraszających komary. 

Doskonale do tego celu nadaje się wrotycz, który wydziela intensywny zapach, przypominający kamforę. Jest on nie do zniesienia dla komarów, ale także muszek, moli i kleszczy. Wrotycz rośnie pospolicie na miedzach, łąkach i skrajach dróg. Możesz zerwać sporą wiązkę kwiatów wraz z łodygami i liśćmi, przewiązać sznurkiem i powiesić do góry nogami w drzwiach lub oknie. Wrotycz możesz również włożyć do wazonu z wodą i postawić na parapecie. 

Dobrym wyborem będzie również wiązka mięty, czy też lawendy. 

Świece zapachowe 

Ale nie sztuczne świece przeciw komarom, które kupisz w sklepie, ale jak najbardziej naturalne świeczki z olejkami eterycznymi, najlepiej na bazie wosku sojowego lub pszczelego. Te tradycyjne są bowiem wykonane z parafiny, która jest produktem pochodnym rafinacji ropy naftowej. Podczas spalania parafiny, wydzielane są szkodliwe substancje, takie jak benzen i toulen, czyli substancje toksyczne, podrażniające oczy oraz skórę, mogące prowadzić do uszkodzeń układu oddechowego. 

Naturalne sposoby na komary na spacerze 

Możesz samodzielnie stworzyć swoje preparaty przeciwko komarom, albo spróbować metody z czystkiem. 

Domowy spray na komary 

Do przygotowania domowego spray’u przeciwko komarom doskonale nadadzą się naturalne olejki eteryczne. Aby dobrze się rozpuściły, potrzebna jest baza, najlepiej olej. Olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie, jeśli jednak nie chcesz używać oleju, możesz użyć wody, pamiętaj jednak, że taki spray będzie mniej trwały. 

Skomponuj swoją mieszankę zapachową z poniższych olejków eterycznych – użyj po 20-30 kropli, 3-4 rodzaje: 

  • olejek z trawy cytrynowej 
  • olejek z paczuli 
  • olejek eukaliptusowy 
  • olejek lawendowy 
  • olejek goździkowy 
  • olejek rozmarynowy 

Dodaj je do 100 ml oleju bazowego. Najlepiej do tego celu nada się olej sojowy, jojoba, ze słodkich migdałów lub oliwa z oliwek, są bowiem olejami trwałymi. 

Wymieszaj olejki z olejem bazowym, przelej do szklanej buteleczki z dyfuzorem, najlepiej z ciemnego szkła i mocno potrząśnij. Spryskaj odkryte części ciała spray’em (uwaga na oczy!) i delikatnie wklep. 

Spray z… czystka! 

Tak, tak, możesz przyrządzić sobie spray odstraszający komary ze zwykłego, poczciwego czystka. 

Dlaczego czystek działa? Ponieważ jego zapachu nie mogą znieść komary, działa ponadto bakteriobójczo i zmienia zapach potu. Jak go przyrządzić? 

Dwie łyżki suszonego czystka zalej  150-200 ml gorącej wody i pozostaw do zaparzenia na kilka minut. Następnie przecedź i przelej do buteleczki z atomizerem, najlepiej z ciemnego szkła. 

Takim spray’em możesz bez obaw psikać całe swoje ciało. Jest bezpieczny dla dzieci w każdym wieku, kobiet w ciąży, a także zwierząt. 

Jeśli chcesz, do czystka możesz dodać trochę olejków eterycznych, wymienionych powyżej – otrzymasz wtedy podwójną broń przeciw komarom! 

Naturalne sposoby na kleszcze 

To, co przeszkadza komarom, będzie również odstraszać kleszcze. Taki spray z czystka świetnie sprawdzi się do ochrony Twojego czworonoga. Jest jednak jeszcze kilka innych rzeczy, których nie lubią kleszcze, m.in. szałwia, melisa, rozmaryn. 

Możesz zaparzyć powyższe zioła w szklance gorącej wody, a następnie przecedzić i przelać do atomizera. Dokładnie wstrząśnij przed użyciem i rozpylaj na całym ciele. 

Co zrobić, gdy już ugryzie? 

Ugryzienie komara nie jest może niebezpieczne, ale z pewnością denerwuje i swędzi. Pojawia się również czerwony bąbel, który boli i nie wygląda estetycznie. 

Możesz złagodzić swędzenie i ból, smarując ugryzienie miąższem aloesu. Po prostu urwij kawałek rosnącego w doniczce aloesu (mam nadzieję, że masz w domu!) i posmaruj ugryzienie sokiem, pozostawiając do wyschnięcia

Świetnie sprawdzi się również Amol, a także odrobina oleju kokosowego zmieszana z olejkiem bazyliowym, lawendowym, czy goździkowym. 

Natomiast, gdy zobaczysz na sobie kleszcza, należy go od razu wyciągnąć. Jeśli potrafisz, możesz to zrobić sam, za pomocą pęsety lub poprosić kogoś o pomoc. W innym wypadku, lepiej udać się do szpitala, gdzie kleszcz zostanie dobrze usunięty. 

Miejsce po ukąszeniu również możesz smarować aloesem oraz olejem kokosowym. 

Miłego odpoczynku na łonie natury 🙂 

Koszyk