Skip to content

Co musisz wiedzieć o filtrach przeciwsłonecznych?

Co musisz wiedzieć o filtrach przeciwsłonecznych?

🏖 Jak i na jakiej podstawie dobrać typ kremu z filtrem dla naszej skóry❓
Najlepszym kryterium doboru powinien być typ posiadanej cery.
Osoby ze skórą problematyczną, nadmiernym łojotokiem, trądzikiem czy niedoskonałościami powinny wybierać nieobciążające i lekkie filtry chemiczne.
U osób ze skórą suchą, wrażliwą i delikatną najlepiej sprawdzą się filtry fizyczne (mineralne) .
Z czego wynika potrzeba stosowania filtrów i ich precyzyjnego doboru, oraz jakie rodzaje krążą po rynku❓Te informacje znajdziecie poniżej ⤵️
➡️ Promieniowanie słoneczne składa się z trzech rodzajów promieni: podczerwonego, ultrafioletowego oraz światła widzialnego. Najsilniejsze działanie na ludzką skórę wykazuje promieniowanie ultrafioletowe.
Do ziemi docierają dwa rodzaje promieniowania ultrafioletowego:
⚡️ UVA (długość fali 320-400 nm) – odpowiada za degradację naturalnego kolagenu, powstawanie wolnych rodników i nowotworów, w efekcie czego skóra szybciej się starzeje,
⚡️ UVB (długość fali 290-320 nm) – dociera do naskórka, odpowiada za rumienie i oparzenia słoneczne.
Trzeci typ promieniowania to UVC (długość do 290 nm), jest praktycznie w całości zatrzymywane przez warstwę ozonową atmosfery.
➡️ Filtry przeciwsłoneczne zawarte w kremach znacznie różnią się sposobem działania.
🧴Filtry chemiczne absorbujące promieniowanie o określonej fali (UVA/UVB). Wnikają w skórę zamieniając docierające do niej promieniowanie w energię cieplną. Niewątpliwym plusem filtrów chemicznych jest lekka konsystencja i odporność na ścieranie. Polecane główne skórom tłustym i trądzikowym, u wrażliwych i alergicznych mogą wywołać podrażnienie. Ze względu na działanie, które rozpoczyna się dopiero w momencie przeniknięcia filtru wgłąb skóry, filtry chemiczne należy aplikować 30 minut przed wyjściem na promienie słoneczne. Filtry chemiczne cechuje niska fotostabilność, co oznacza, że tracą swoje właściwości pod wpływem promieniowania UV i ciepła, dlatego aplikację trzeba powtarzać co 2-3 godziny.
🧴Filtry fizyczne (mineralne) rozpraszające padające na nie światło na zasadzie „lustra” dla promieni. Wśród najczęściej stosowanych znajdują się tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Wskazane szczególnie dla dzieci i skóry wrażliwej, ponieważ są dobrze tolerowane. Do plusów można zaliczyć fotostabilność – nie tracą swoich właściwości pod wpływem promieniowania UV, czasu ani ciepła. Minusem jest podatność na ścieranie, dlatego wymagają dodatkowej aplikacji po pływaniu i innych aktywnościach fizycznych. Mankamentem filtrów mineralnych może być pozostawianie na skórze białej poświaty i uczucia lepkości, jednak producenci wciąż udoskonalają składy, aby wyeliminować te cechy.
🧴Filtry mieszane łączą w sobie cechy filtrów mineralnych i chemicznych. Pozwalają uzyskać wysoką ochronę przed promieniowaniem z zachowaniem lekkiej konsystencji.
➡️ Jeśli macie jakiekolwiek pytania związane z doborem odpowiedniego filtru UVA/UVB, możecie podzielić się nimi w komentarzach. Służymy pomocą 🙌

Koszyk