ŚWIĘTA W ZIOŁOWYM KLIMACIE. Nie może ich zabraknąć na Wigilijnym stole!

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej wyczekiwany czas w roku. Pachnąca choinka, apetyczne mandarynki, rodzina przy jednym stole, a w tle – kolędy. Z drugiej jednak strony, warto pamiętać też o świątecznym pośpiechu – by ze wszystkim zdążyć na czas, o suto (czasami zbyt suto!) zastawionym stole, a także – o poczuciu braku energii do działania po trzech dniach spędzonych głównie na pochłanianiu świątecznych pyszności.

Dlatego nie zapomnijcie wciągnąć na listę dań wigilijnych…ziół! Dzięki nim, będziecie mogli w pełni cieszyć się świętami w rodzinnym gronie – łagodząc dyskomfort, jaki może pojawić się między pakowaniem prezentów, a trzecią z kolei dokładką makowca.

Na ukojenie nerwów
Chociaż święta to czas spokoju i radości, przygotowania do nich – bywają stresujące. Zakupy na ostatnią chwilę, dopieszczanie świątecznych potraw, a w końcu – dojazd na czas na kolację wigilijną.

Aby ułatwić sobie przygotowania do świąt, warto sięgnąć po herbatkę ziołową z melisy. Wspomaga ona odprężenie organizmu, pomaga rozluźnić się – a także – umożliwia spokojny sen.

Możemy sięgnąć po tradycyjny napar z melisy, jednak przy kolacji wigilijnej lub bożonarodzeniowym spotkaniu z rodziną, możemy wybrać wersje smakowe tej herbatki: melisę z pigwą lub melisę z pomarańczą.

Na orzeźwienie
Jeśli podczas przygotowań do świąt zaczyna brakować nam energii, warto sięgnąć po miętę. Orzeźwia, pomaga się odprężyć (a dodatkowo wspomaga procesy trawienne!).

Herbatka miętowa to ulubiona herbatka ziołowa Polaków – jest więc duże prawdopodobieństwo, że znajdziemy ją w szafce także wtedy, gdy święta spędzamy w gościnie.

Picie mięty jest doskonałym ukoronowaniem posiłku. Niezależnie od tego, czy wybierzemy wersję tradycyjną, czy miętę z cytryną lub pomarańczą, po kubku aromatycznej herbatki, będziemy mieć więcej energii, by wstać na chwilę od stołu i wybrać się z rodziną na zimowy spacer po okolicy.

Na trawienie
Nie ma czego ukrywać, Boże Narodzenie to święta, które w dużej mierze spędzamy przy stole. Aby zniwelować dyskomfort wynikający ze spróbowania 12 wigilijnych potraw (a także – kilku kolejnych w następne dni świąt), warto sięgnąć po zioła, które mają dobroczynny wpływ na układ pokarmowy.

Niezawodna jest tu mięta, której szeroki wachlarz właściwości opisaliśmy już wyżej. Możemy też zaparzyć rumianek lub herbatkę z kopru włoskiego.
Wpływają one pozytywnie na procesy trawienne, pomagają zniwelować uczucie pełności i wzdęcia.

Na gardło i struny głosowe
Boże Narodzenie to czas intensywnych rozmów, a także – wspólnego kolędowania przy wigilijnym stole. W takich warunkach – nietrudno o nadwyrężenie strun głosowych i gardła, zwłaszcza, gdy temperatura pomieszczenia jest wysoka, a powietrze – suche.

Wtedy z pomocą przychodzi napar z szałwii. Działa on bowiem kojąco na gardło i struny głosowe, a do tego – wspiera odporność organizmu.

W trakcie świąt warto sięgnąć po herbatki ziołowe. Ich wyjątkowe właściwości sprawią, że Boże Narodzenie będzie jeszcze bardziej udane. Naparami z ziół możemy zastąpić kawę podawaną po posiłkach, wprowadzając w ten sposób nową, świąteczną tradycję.

Świąteczne zioła i przyprawy

Święta Bożego Narodzenia od zawsze kojarzą nam się z wieloma zapachami. Pomarańczy, grzybów, barszczu z uszkami, pieczonego karpia, czy korzennych pierniczków. Nie byłoby jednak tych zapachów, gdyby nie zioła i przyprawy do nich dodane.

Kontynuuj czytanie

KOMARY I KLESZCZE – ZMORA LETNICH DNI.. MAMY NA NIE NATURALNE I SKUTECZNE SPOSOBY !

Komary, kleszcze i inne upierdliwe owady potrafią skutecznie zniszczyć wypoczynek nasz, naszych dzieci, a także naszych pupili. 

Dobra wiadomość jest taka, że są skuteczne sposoby na walkę z komarami i kleszczami. Nawet więcej – są to naturalne i skuteczne sposoby

Czego pragną komary? 

Potu 

Komary i muszki uwielbiają zapach potu, a konkretnie kwasu mlekowego. Im bardziej intensywnie się pocisz i im mocniej Twój pot pachnie, tym lepiej dla komara. 

Jest coś, co wpływa na intensywność pocenia się i zapachu potu. DIETA! Ponieważ m.in. poprzez pot z organizmu wydalane są niepotrzebne substancje z pożywienia, decydują one o jego zapachu. Osoby, jedzące przetworzoną żywność, nie stroniące od słodyczy, tłustych potraw, dużych ilości mięsa, wędlin i alkoholu będą miały mocniejszy i bardziej intensywny zapach potu, będą też się więcej pocić. Rozwiązanie? Zdrowa, nieprzetworzona dieta! 

Dwutlenku węgla 

Tego niestety nie przeskoczymy, ponieważ dwutlenek węgla jest przez nas wydychany w procesie oddychania. 

Kwiatowych nut 

Komary i muszki bardzo lubią kwiatowe zapachy. Staraj się nie używać kwiatowych perfum i kosmetyków, kiedy planujesz pobyt na łonie natury. 

Ciemnych kolorów 

Komary przyciąga kolor czarny, ponieważ lokalizują one swoje ofiary już z daleka. Dobrze jest więc unikać ubrań w ciemnych kolorach, jeśli planujesz pobyt na świeżym powietrzu. 

Czego nie znoszą komary? 

Przede wszystkim, komary nie lubią intensywnych ziołowych zapachów: odstraszy je lawenda, kocimiętka, bazylia, mięta, tymianek oraz wrotycz. 

Komary nie lubią również cytrusowych woni, zapachu octu, czy też czosnku i cebuli. 

Skutecznie zadziałają olejki eteryczne, takie jak: z trawy cytrynowej, paczuli, eukaliptusowy, goździkowy i cynamonowy. 

Duża wiązka ziół w drzwiach lub oknie 

W drzwiach balkonowych, drzwiach na taras, czy też w oknie warto powiesić sporą wiązkę ziół, odstraszających komary. 

Doskonale do tego celu nadaje się wrotycz, który wydziela intensywny zapach, przypominający kamforę. Jest on nie do zniesienia dla komarów, ale także muszek, moli i kleszczy. Wrotycz rośnie pospolicie na miedzach, łąkach i skrajach dróg. Możesz zerwać sporą wiązkę kwiatów wraz z łodygami i liśćmi, przewiązać sznurkiem i powiesić do góry nogami w drzwiach lub oknie. Wrotycz możesz również włożyć do wazonu z wodą i postawić na parapecie. 

Dobrym wyborem będzie również wiązka mięty, czy też lawendy. 

Świece zapachowe 

Ale nie sztuczne świece przeciw komarom, które kupisz w sklepie, ale jak najbardziej naturalne świeczki z olejkami eterycznymi, najlepiej na bazie wosku sojowego lub pszczelego. Te tradycyjne są bowiem wykonane z parafiny, która jest produktem pochodnym rafinacji ropy naftowej. Podczas spalania parafiny, wydzielane są szkodliwe substancje, takie jak benzen i toulen, czyli substancje toksyczne, podrażniające oczy oraz skórę, mogące prowadzić do uszkodzeń układu oddechowego. 

Naturalne sposoby na komary na spacerze 

Możesz samodzielnie stworzyć swoje preparaty przeciwko komarom, albo spróbować metody z czystkiem. 

Domowy spray na komary 

Do przygotowania domowego spray’u przeciwko komarom doskonale nadadzą się naturalne olejki eteryczne. Aby dobrze się rozpuściły, potrzebna jest baza, najlepiej olej. Olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie, jeśli jednak nie chcesz używać oleju, możesz użyć wody, pamiętaj jednak, że taki spray będzie mniej trwały. 

Skomponuj swoją mieszankę zapachową z poniższych olejków eterycznych – użyj po 20-30 kropli, 3-4 rodzaje: 

  • olejek z trawy cytrynowej 
  • olejek z paczuli 
  • olejek eukaliptusowy 
  • olejek lawendowy 
  • olejek goździkowy 
  • olejek rozmarynowy 

Dodaj je do 100 ml oleju bazowego. Najlepiej do tego celu nada się olej sojowy, jojoba, ze słodkich migdałów lub oliwa z oliwek, są bowiem olejami trwałymi. 

Wymieszaj olejki z olejem bazowym, przelej do szklanej buteleczki z dyfuzorem, najlepiej z ciemnego szkła i mocno potrząśnij. Spryskaj odkryte części ciała spray’em (uwaga na oczy!) i delikatnie wklep. 

Spray z… czystka! 

Tak, tak, możesz przyrządzić sobie spray odstraszający komary ze zwykłego, poczciwego czystka. 

Dlaczego czystek działa? Ponieważ jego zapachu nie mogą znieść komary, działa ponadto bakteriobójczo i zmienia zapach potu. Jak go przyrządzić? 

Dwie łyżki suszonego czystka zalej  150-200 ml gorącej wody i pozostaw do zaparzenia na kilka minut. Następnie przecedź i przelej do buteleczki z atomizerem, najlepiej z ciemnego szkła. 

Takim spray’em możesz bez obaw psikać całe swoje ciało. Jest bezpieczny dla dzieci w każdym wieku, kobiet w ciąży, a także zwierząt. 

Jeśli chcesz, do czystka możesz dodać trochę olejków eterycznych, wymienionych powyżej – otrzymasz wtedy podwójną broń przeciw komarom! 

Naturalne sposoby na kleszcze 

To, co przeszkadza komarom, będzie również odstraszać kleszcze. Taki spray z czystka świetnie sprawdzi się do ochrony Twojego czworonoga. Jest jednak jeszcze kilka innych rzeczy, których nie lubią kleszcze, m.in. szałwia, melisa, rozmaryn. 

Możesz zaparzyć powyższe zioła w szklance gorącej wody, a następnie przecedzić i przelać do atomizera. Dokładnie wstrząśnij przed użyciem i rozpylaj na całym ciele. 

Co zrobić, gdy już ugryzie? 

Ugryzienie komara nie jest może niebezpieczne, ale z pewnością denerwuje i swędzi. Pojawia się również czerwony bąbel, który boli i nie wygląda estetycznie. 

Możesz złagodzić swędzenie i ból, smarując ugryzienie miąższem aloesu. Po prostu urwij kawałek rosnącego w doniczce aloesu (mam nadzieję, że masz w domu!) i posmaruj ugryzienie sokiem, pozostawiając do wyschnięcia

Świetnie sprawdzi się również Amol, a także odrobina oleju kokosowego zmieszana z olejkiem bazyliowym, lawendowym, czy goździkowym. 

Natomiast, gdy zobaczysz na sobie kleszcza, należy go od razu wyciągnąć. Jeśli potrafisz, możesz to zrobić sam, za pomocą pęsety lub poprosić kogoś o pomoc. W innym wypadku, lepiej udać się do szpitala, gdzie kleszcz zostanie dobrze usunięty. 

Miejsce po ukąszeniu również możesz smarować aloesem oraz olejem kokosowym. 

Miłego odpoczynku na łonie natury 🙂 

Co musisz wiedzieć o filtrach przeciwsłonecznych?

🏖 Jak i na jakiej podstawie dobrać typ kremu z filtrem dla naszej skóry❓
Najlepszym kryterium doboru powinien być typ posiadanej cery.
Osoby ze skórą problematyczną, nadmiernym łojotokiem, trądzikiem czy niedoskonałościami powinny wybierać nieobciążające i lekkie filtry chemiczne.
U osób ze skórą suchą, wrażliwą i delikatną najlepiej sprawdzą się filtry fizyczne (mineralne) .
Z czego wynika potrzeba stosowania filtrów i ich precyzyjnego doboru, oraz jakie rodzaje krążą po rynku❓Te informacje znajdziecie poniżej ⤵️
➡️ Promieniowanie słoneczne składa się z trzech rodzajów promieni: podczerwonego, ultrafioletowego oraz światła widzialnego. Najsilniejsze działanie na ludzką skórę wykazuje promieniowanie ultrafioletowe.
Do ziemi docierają dwa rodzaje promieniowania ultrafioletowego:
⚡️ UVA (długość fali 320-400 nm) – odpowiada za degradację naturalnego kolagenu, powstawanie wolnych rodników i nowotworów, w efekcie czego skóra szybciej się starzeje,
⚡️ UVB (długość fali 290-320 nm) – dociera do naskórka, odpowiada za rumienie i oparzenia słoneczne.
Trzeci typ promieniowania to UVC (długość do 290 nm), jest praktycznie w całości zatrzymywane przez warstwę ozonową atmosfery.
➡️ Filtry przeciwsłoneczne zawarte w kremach znacznie różnią się sposobem działania.
🧴Filtry chemiczne absorbujące promieniowanie o określonej fali (UVA/UVB). Wnikają w skórę zamieniając docierające do niej promieniowanie w energię cieplną. Niewątpliwym plusem filtrów chemicznych jest lekka konsystencja i odporność na ścieranie. Polecane główne skórom tłustym i trądzikowym, u wrażliwych i alergicznych mogą wywołać podrażnienie. Ze względu na działanie, które rozpoczyna się dopiero w momencie przeniknięcia filtru wgłąb skóry, filtry chemiczne należy aplikować 30 minut przed wyjściem na promienie słoneczne. Filtry chemiczne cechuje niska fotostabilność, co oznacza, że tracą swoje właściwości pod wpływem promieniowania UV i ciepła, dlatego aplikację trzeba powtarzać co 2-3 godziny.
🧴Filtry fizyczne (mineralne) rozpraszające padające na nie światło na zasadzie „lustra” dla promieni. Wśród najczęściej stosowanych znajdują się tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Wskazane szczególnie dla dzieci i skóry wrażliwej, ponieważ są dobrze tolerowane. Do plusów można zaliczyć fotostabilność – nie tracą swoich właściwości pod wpływem promieniowania UV, czasu ani ciepła. Minusem jest podatność na ścieranie, dlatego wymagają dodatkowej aplikacji po pływaniu i innych aktywnościach fizycznych. Mankamentem filtrów mineralnych może być pozostawianie na skórze białej poświaty i uczucia lepkości, jednak producenci wciąż udoskonalają składy, aby wyeliminować te cechy.
🧴Filtry mieszane łączą w sobie cechy filtrów mineralnych i chemicznych. Pozwalają uzyskać wysoką ochronę przed promieniowaniem z zachowaniem lekkiej konsystencji.
➡️ Jeśli macie jakiekolwiek pytania związane z doborem odpowiedniego filtru UVA/UVB, możecie podzielić się nimi w komentarzach. Służymy pomocą 🙌